Grupa mieszkańców powiatu puławskiego oskarżona o wyłudzanie funduszy unijnych na zieloną energię

W grupie przestępczej, skupiającej czterech obywateli powiatu puławskiego w wieku 43-58 lat, postawiono zarzuty wyłudzania środków finansowych z Unii Europejskiej. Zarzuty te dotyczą kwoty wynoszącej milion złotych przeznaczonej na wspieranie rozwoju ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Osoby te zostaną teraz na trzy miesiące umieszczone za kratkami.

Złodziejski plan tych przedsiębiorców polegał na udawaniu prowadzenia badań nad zieloną energią, co pozwoliło im zdobyć unijne dofinansowanie. Koszt całego projektu wynosił ponad 1,5 mln złotych, jednak suma otrzymanego wsparcia przewyższała milion. Zamiast jednak skupić się na rozwijaniu odnawialnych źródeł energii, cel ten posłużył im do zarobienia na oszukańczym procederze. Przekręt polegał na zawyżaniu wartości projektu w celu uzyskania wyższego dofinansowania. W ramach tej nielegalnej działalności podejrzani manipulowali fałszywymi fakturami związanych z usługami, której koszt był sztucznie zawyżany. Następnie fikcyjne koszty były regulowane prawdziwymi środkami z funduszy europejskich.

Śladem tej grupy podążali policjanci z lubelskiego wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną oraz prokuratorzy z Zamościa. Efekty ich pracy ujawniły się na początku grudnia, kiedy to, tuż przed mikołajkami, funkcjonariusze weszli do domów czterech osób w wieku od 43 do 58 lat. Trzy z nich zostały zatrzymane na terenie powiatu puławskiego, a jedna w województwie mazowieckim. Cała operacja była koordynowana przez 55-letnią kobietę.