Podsumowanie wyników wyborów w powiecie puławskim: dominacja partii rządzącej

Informacje dotyczące rezultatów ostatnich wyborów z 85 komisji obwodowych w powiecie puławskim, z wyłączeniem miasta Puławy, zostały już podane do wiadomości publicznej. Partia rządząca triumfowała w tych wyborach, zdobywając nieco poniżej 49,5% głosów. Wystąpienie Koalicji Obywatelskiej okazało się drugie pod względem liczby głosów.

Szczegółowe analizy pokazują, że Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zdecydowanie wygrała na terenie powiatu puławskiego, nie licząc stolicy powiatu. Wśród gmin szczególnie duże poparcie dla ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego odnotowano we wschodniej części powiatu: Wąwolnica (56,71%), Baranów (55,70%) oraz Markuszów (55,41%). Z drugiej strony, najmniej poparcia PiS uzyskało do tej pory w gminie Kazimierz Dolny (43,49%) oraz wiejskiej gminie Puławy (46,75%).

Kolejna na podium była Koalicja Obywatelska z wynikiem 17,43%. Wyborcy tej formacji politycznej, z największą chęcią oddawali swoje głosy w gminie Kazimierz Dolny (24,22%), Nałęczowie (20,69%) i gminie Janowiec (19,90%). Najmniej sympatyków komitetu Donalda Tuska znalazło się natomiast w gminach Baranów (10,37%) i Wąwolnica (10,80%).

Na trzeciej pozycji uplasowała się Trzecia Droga z wynikiem 14,67%. Najwięcej zwolenników tej partii odnotowano w Żyrzynie i Baranowie (około 17% w każdym). Trzecia Droga okazała się „czarnym koniem” tych wyborów i zdołała wprowadzić do Sejmu ponad 50 posłów.