Nagłe zagrożenie rocznym pozbawieniem wolności dla pracowników puławskiego magistratu za nieodpowiednie postępowanie z flagami

Pracownicy magistratu w Puławach, położonego w województwie lubelskim, mogą stanąć przed sądem i otrzymać karę do jednego roku pozbawienia wolności za ich niewłaściwe postępowanie wobec dwóch worków wypełnionych zużytymi, jak zakładali, flagami narodowymi i miejskimi. Wyrzucenie tych flag do kontenera na odpady spowodowało interwencję prezydenta miasta, który podjął decyzję o zawiadomieniu prokuratury. Jak się okazało, flagi nie zostały odpowiednio zniszczone, ponieważ prawa obowiązujące w takim przypadku mówią, że muszą zostać przecięte, aby oddzielić kolory narodowe, a następnie spalone w miejscu nieeksponowanym publicznie.

Sytuacja ta została ujawniona podczas ostatniej sesji Rady Miasta Puławy, kiedy jedna z mieszkanek poinformowała radnych, że na terenie Zakładu Usług Komunalnych, w miejscu przeznaczonym do gromadzenia odpadów, odkryła dwa worki pełne flag – krajowych i lokalnych. Kobieta twierdziła, że flagi pomimo swojego miejsca znalezienia, były w dobrym stanie i nadal mogły być używane.

W wyniku tej informacji, magistrat zdecydował się na przeprowadzenie wewnętrznej kontroli. W trakcie analizy nagrania z monitoringu okazało się, że to pracownicy wydziału gospodarczego urzędu są odpowiedzialni za umieszczenie worków z flagami w śmieciach.